аблюдавайки първите, учените стигнали до извода, че тези, които са по-мързеливи от другите, живеят по-дълго
Смята се, че мързелът е безполезен и вреден. Но времената се промениха: днес мързелът вече не е качество, което е нежелателно да притежавате. Понякога да мързелувате е дори полезно за вас. Въпреки резултатите от съвременните изследвания, мнозина продължават да смятат, че мързела лишава човек от мотивация и му пречи да реализира плановете си – подобно мнение, формирано още преди векове, продължава да си съществува.
Но ако погледнем на мързела от друга страна, може би да си мързелив не е толкова вредно? Нещо повече, мързелът всъщност е полезен за вас, но има едно условие – трябва да сте наясно как да бъдете мързеливи по правилния начин.
Нека започнем с някои правила, които трябва да спазвате, ако искате да се възползвате от мързела. Не си мислете, че няма нищо по-лесно от това да мързелувате: в действителност този процес е доста сложен. Ето няколко съвета, които да ви помогнат да мързелувате по правилния начин и във ваша полза.
Осъзнайте причината, поради която сте мързеливи. Не мързелувайте от скука. Понякога всички имаме нужда от почивка и да бъдете малко мързеливи е чудесен начин да си дадете тази почивка. Важно правило, което трябва да следвате, ако искате да се възползвате от мързела, е, че трябва да сте наясно защо мързелувате.
Ако знаете, че сте мързеливи, защото не искате да правите нещо, което не харесвате, това може да ви наведе на подходящите мисли, които ще ви помогнат да промените живота си и да намерите друго, което ще ви подхожда повече от настоящата ви дейност.
Друго правило, което също си струва да следвате, е да използвате мързела като мотивираща сила, която ще ви тласне да направите определени промени, които да направят живота ви по-добър.
Мързи ли ви на работа, защото не искате да прекарвате дълго време и досадно да въвеждате данни в таблица? Използвайте мързела си – той може да бъде отличен мотиватор да научите например програмиране и да напишете помощна програма, която да извършва монотонни операции вместо вас. Можете да развиете други умения: ако ви мързи да вършите работата си, развийте красноречие и убедителност и тогава вероятно ще можете да накарате някой друг да върши работата ви.
Учените ще ни помогнат да отговорим на този въпрос: според техните изследвания, мързелът е полезен, както за животните, така и за хората. Наблюдавайки първите, учените стигнали до извода, че тези, които са по-мързеливи от другите, живеят по-дълго. А прекалено активните обитатели, например, на морския свят, умират по-рано от ленивите си събратя.
Ако говорим за ползите от мързела директно за хората, има някои изненади: оказва се, че мързелът не е нищо повече от постижение на еволюцията.
Когато извършваме определени действия, ние сме принудени да полагаме усилия: както умствени, така и физически. Мързелът е опит на нашия мозък да се предпази от претоварване: малко почивка, като правило, има по-благоприятен ефект върху тялото, отколкото непрекъснатата работа.
Също така, мързелът може да бъде опит на нашето подсъзнание да достигне до нас: дълбоко в себе си разбираме, че това или онова действие ще бъде безполезно или дори вредно за нас, затова сме мързеливи, опитвайки се да предотвратим щети.
Както можете да видите, мързелът вече не е отрицателно качество – в повечето случаи е просто опит на нашия мозък да се предпази от прекомерни, очевидно безполезни натоварвания.