Дори експерт, изготвил доклада, призна, че това не е най-добрият метод 

Камено се обяви категорично против технологията за преработка на нефтените утайници на територията на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД.

При засилен интерес снощи се проведе общественото обсъждане в залата на Гражданска защита, а местните жители изразиха силни притеснения от метода, който ще приложи италианската фирма  „ААА Construction &Development Corp“ за утилизацията на 450 хил. кубични метра нефтени утайки.

Както Флагман.бг писа, налице са сериозни притеснения от предизвикване на екологична катастрофа в Камено и Бургас заради самата технология, която специалисти определят за морално остаряла.

Процедурата за утилизацията на нефтените езера на територията на комбината се реализира от държавата като част от ангажимента по приватизационния договор от 1999 година.

През 2008 година е обявена обществена поръчка за 28 млн.лева, която е финализирана чак през 2016 година. Тогава е одобрен и методът за почистване, който според мнозина е не само архаичен, но и опасен за населението. 

Бургас и Камено пред екопроблем заради стара технология за пиролиза на нефтени утайки

„Идвам на това обществено обсъждане с едно голямо притеснение, след като се запознах доста добре с доклада. Имаме доста въпроси по технологията, по която предлагате да извършите почистването на утайниците. С най-голямо удоволствие, ако прилагате добрите техники, ще ви подкрепим, но не го правите“, обърна се към проектантите Жельо Вардунски.

Той ги попита дали докладът е изготвен в съответствие с приетите през 2023 и 2024 година нови закони. Оказа се, че проектът е доста стар – от 2016 година, а самата технология е от миналия век, уточняват експерти.

Вардунски е силно притеснен, че при разбъркването на утайките ще се увеличи риска от екологично замърсяване и отваряне на газови джобове по дълбочината в резервоарите.

Той подчерта, че резервоарите са на 3,2 км от село Свобода и 3,75 км от Камено, което създава рискове от разпространение на неприятни миризми и химикали.

„Тази технология е рискова за населението. Всичко ме притеснява – от измиването на утайниците по механичен способ до съхранението“, допълни Жельо Вардунски пред Флагман.бг.

Вижте какви са притесненията на Жельо Вардунски:

„Консултантите, които подготвяха доклада по ОВОС, изпитаха огромни трудности да го съставят поради липси в самия проект. Радвам се, че населението на Камено потвърди нашата позиция – не желаем да въведем в експлоатация инсталация, която ще вреди на здравето на хората“, каза Петър Бъчваров, главен еколог на „Лукойл Нефтохим Бургас“.

Той подчерта, че изпълнението на обекта не е на всяка цена, а преди всичко е важно спазване на екологичното законодателство. Петър Бъчваров е категоричен, че проектът в този вид е морално остарял и задължително трябва да се преработи. Имало много по-добри и щадящи световни практики, които можели да се приложат и в този случай.

Председателят на ОбС Камено Радослав Балтаджиев също настоя за смяна на технологията. „Ние държим да се работи с по-добрата практика. Тези нефтопродукти са още от 80-те години на миналия век, но не можем да позволим по примитивен начин да се отстраняват, защото може да избухне екологична катастрофа“, обяви Балтаджиев.

Веселин Шарлопов, представител на фирмата изготвила доклада призна, че в момента имало по-добри практики. От думите му стана ясно, че няма екологична оценка за евентуални последици при „разбъркването“ на нефтените утайки, но щяло да има мониторинг, който обаче няма да предотврати евентуално обгазяване, а само постафктум ще спре процеса.

„Вероятно имате право, че има и по-добри методи, но все пак това е проект, който е одобрен от МОСВ през 2016 година“, подчерта Шарлопов.

Нефтените утайки в размер на 450 000 кубични метра са натрупани преди повече от 20 години като след приватизацията не са регистрирани нови и създават риск и за Бургас.

Тази вечер, в 17 часа в Експоцентър Флора ще се проведе ново обществено обсъждане, на което ще бъде представена технологията и пред бургазлии. В дискусията може да участват граждани и експерти, които се интересуват от темата.

Кметът на Камено Жельо Вардунски призова за намиране на по-добра технология за третиране на нефтените утайници на територията на  „Лукойл Нефтохим Бургас“, председателят на ОбС Радослав Балтаджиев го подкрепи
Главният еколог на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД Петър Бъчваров настоя проектът да се преработи и да се внедрят по-модерни методи 
Веселин Шарлопов, представител на фирма ВАН, изготвила доклада също призна, че има по-добра технология от одобрената
Проектантите и представители на фирма „ААА“ твърдят, че технологията е безопасна 

 

Оценете публикацията
Leave A Reply

Exit mobile version