Детски хор „Милка Стоева“е носител на множество престижни международни отличия и награди от конкурси и фестивали
Емблематични изпълнения на произведенията „Кавал свири” – Петър Льондев, „Трендафилче”-Николай Кауфман, „Дъмбата” – Георги Петков, ще представят възпитаниците на Детски хор „Милка Стоева“ при Младежки културен център – Бургас. Те ще бъдат част от официалната програма по повод ретроспективна изложба „Георги Баев. 100 години от рождението на художника” в София.
Експозицията ще бъде официално открита на 21-ви март /четвъртък/, от 18:00 часа, в Галерия „Академия“ на Националната художествена академия.
Община Бургас отбелязва 100-годишнината от рождението на емблематичния майстор Георги Баев (09.11.1923 – 18.02.2007), художник със забележителна диря в българското изкуство. Поредицата от събития, посветени на златната годишнина, ще започнат с изложбата в столицата.
В експозицията са включени творби от фонда на Бургаска художествена галерия „Петко Задгорски“ и колекцията на семейството.
За настоящата изложба са селектирани 42 творби, които проследяват различни периоди от творчество на големия художник. Ценителите на изкуството ще проследят развитието му с най-ранните графики от 50-те години („Момче“ 1957, „Рисунка“ 1957, „Ателието“). Ще продължат пътуването си към 60-те, когато Баев категорично избира живописта за свое творческо верую („Утро“ 1962, „Лодки“ 1963). В изложбата не са пропуснати и творбите „Пролетни нощи“ (1966 г.), „Пране“ и „Край колодрума“ (1967 г.), които професор Аксиния Джурова определя като:„емблематични за развитието на българското изкуство тогава и днес“.
В края на 60-те и началото на 70-те Георги Баев се отдалечава от пряко копиране на натурата, ориентира се към абстрактния лиризъм и условността на пейзажния фрагмент („Мрежи“ 1974, „Пейзаж в синьо“ 1975, „Плаж“ 1979).
Към най-зрелия му период спадат 70-те и 80-те години на ХХ век, време на динамична творческа активност, в което морето става основна тема в творчеството му. Морският пейзаж на Баев изпъква сред множеството традиционни интерпретации на темата от други български маринисти с неочаквано ярък и наситен колорит, с обобщени и изчистени форми. Платната на Баев създават усещане за статичната красота на морето, за близостта на така мечтания хоризонт.
Инициативата се реализира от Oбщина Бургас в партньорство с Националната художествена академия. Изложбата ще гостува до 15-ти април.
Детски хора „Милка Стоева“ е създаден преди 75 години от известния диригент, композитор и педагог Борис Ибришимов. През годините и благодарение на своя дългогодишен диригент Милка Стоева, бургаският състав е завоювал място сред най-изявените детски колективи в страната. Носител е на най-добрите хорови традиции, още от създаването на първите детски формации в България. През редиците на този състав са преминали стотици бургаски деца, формирали в себе си любов към музиката и изкуствата. Бургаският хор е с огромен принос в популяризирането на детската песен. Малките певци са записали повече от 400 песни, реализирайки успешно повече от 30 години, първия по рода си Национален конкурс за детска песен “Сладкопойна чучулига”, откъдето са тръгнали едни от най-популярните и любими детски песни на България.
Детски хор „Милка Стоева“е носител на множество престижни международни отличия и награди от конкурси и фестивали. Разнасял е славата на добрата българска хорова школа в много страни-Сърбия, Хърватия, Черна гора, Чехия, Словакия, Австрия, Полша, Унгария, Германия, Италия, Белгия, Франция, Испания, Швеция, Русия, Турция, Гърция.
Творчески екип
Диригенти:
Мариета Секлемова
Лили Бедросян
Миглена Славова – пианист