В България болните от диабет на терапия са над 80 000 души
Болни от диабет търсят трескаво инсулин назаем и всеки месец треперят дали ще намерят в аптеката необходимия препарат за терапията си. От инсулин в България се нуждаят над 80 000 души, за които на пазара се предлагат около 30 лекарствени продукта, сочат данни на Агенцията по лекарствата. От година и половина има проблеми с някои от животоподдържащите препарати, които липсват в аптеките или там се появяват количества, които са недостатъчни.
Около 15 вида инсулини липсват и в момента по аптеките, коментира пред “Труд news” председателят на асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. Забраната на здравното министерство за износ на този вид препарати не дава резултат, категорични са и болни от диабет и ендокринолози. Те обясниха, че има неритмични доставки на малки количества в аптечната мрежа и се налага болните с дни да обикалят в търсене на животоспасяващите лекарствени продукти, пише Труд.
Най-трудно се намират следните четири мида инсулин – Actrapid Penfil, Tresiba, Xultophy, Fiasp. Според доклад на здравното министерство през февруари тези инсулини са със забавени доставки в складовете на търговците на едро в 2/3 от всички области в страната. Следните инсулини с търговски имена: Insulatard penfil, Actrapid, Toujeo, Levemir, Insulam Rapid Solostar се доставят със забавяне в складовете на 1/3 от всички области в страната. Нерегулярни доставки има и за други видове инсулини, но проблеми с тях има в единични области.
Ендокринолози коментираха, че най-странното в ситуацията е, че според доклада на здравното министерство инсулините, които се предписани на най-голям брой диабетици са внесени в страната и стоят в складовете на притежателите на разрешително за употреба. Така например, справката на здравното ведомство показва, че има 23 765 опаковки Actrapid Penfil, които биха стигнали за повече от 6 месеца на диабетиците, които ползват този вид инсулин (средномесечното потребление на препарата е 3 552 опаковки). Tresiba, Xultophy има за над 3 месеца. Но в складовете на търговците на едно и в аптеките може да се намерят съответно 383 и 306 опаковки, които са крайно недостатъчни, при положение, че средномесечното потребление е 7 643 и 7319 опаковки.
От здравното министерство твърдят, че инсулин в страната има достатъчно, а драмата с недостига на някои от препаратите е силно преувеличена. Оказва се, че инсулинитете, които липсват по аптеките ги има и то в количества за повече от три месеца, но в складовете на компаниите, които притежават разрешителни за употребата им. От тези складове излизат незначителни количества от партиди, чийто срок на годност изтича най-скоро. Според здравни експерти проблемът може да бъде решен от Изпълнителната агенция по лекарствата, която отговаря за контрола им, но такава воля вече година и половина не е показана. Причина според депутати от здравната комисия да се държат огромни количества инсулини в складовете на фирмите притежаващи разрешение за употреба е, че се чака вдигане на забраната за износ. При реекспорт тези препарати се продавали на цени с 30-40 на сто по-високи от тези в България. Фармацевти смятат, че начина да се спре порочната практика е удължаване на забраната. “Срокът на годност на инсулините не е голям и ще се наложи партидите да бъдат пуснати на пазара, ако не искат да ги унищожават”, коментираха болни от диабет.
В момента ДАНС и полицията разследват изкуствено създавания дефицит на животоподдържащи препарати на българския пазар.