10-годишната Анастасия Куценко е фино момиче, чието ежедневие минава по-натоварено от това на много възрастни – между учебните часове в бургаското ОУ „Антон Страшимиров” и спортна зала „Младост”, където тренира с много желание художествена гимнастика. Печели медал след медал, постигнала е признанието да бъде най-малката резервна състезателка в Олимпийския отбор на България. Купите и отличията на Настя, както я наричат близките й, се множат, но години наред родителите й не могат да се преборят с институциите, за да се доберат до един – единствен документ, който да осигури българско гражданство на детето. Момиченцето до ден днешен живее без последните четири цифри в ЕГН и реално е ничий поданик. Министерството на правосъдието, от което зависи издаването на заветния лист, отказва неколкократно на настоятелното искане Настя да бъде редово българче, както всички свои връстници, родени и възпитавани в Бургас.
Искаме да живеем редовно в Бургас, да работим и да се радваме на децата си, но непрекъснато получаваме откази, каза майката Олена Куценко, семейството живее скромно, но спретнато на квартира в центъра на града |
Анастасия Куценко е дете на украинци – Олена и Александр, които идват в България преди 20 години, тогава имат разрешение за временно пребиваване тук. Отглеждат тук големия си син, който е болен от бронхиална астма, въздухът в Бургас му понася добре и родителите му са щастливи, че здравословното му състояние се подобрява. Прибират се за кратко в Украйна, където момчето отново получава пристъп и семейството му решава да се върне обратно в България и да гради бъдещето си тук. Създават свой семеен бизнес, пребиваването им в страната ни е почти безоблачно и те с радост очакват второто си дете. На 14 октомври в Бургас се ражда малката Анастасия, но докато майка й е в болницата, изтича срокът, в който трябва да презавери документите си за пребиваването си в България. От там започва дългата десетгодишна драма, която буквално съсипва финансово семейството, а малката Настя остава дете без истинска самоличност.
Ежедневието сблъсква Олена и Алекснадър с всевъзможни проблеми, заради липсата на редовни документи, затъва и бизнеса им, щастие им носи Настя, която за първи път влиза в спортната зала една на 2,5 години. Олена, която по професия е монтажист, не може да си намери работа и се отдава изцяло на грижите на дъщеря си. „Нямаме никакво време. Сутрин излизаме от къщи в 8 часа, водя дъщеричката си на училище, изчаквам я с храна, която съм приготвила вкъщи и сядаме на някоя пейка в парка в ж.к. „Славейков”, за да обядва. Веднага след това отиваме в залата за тренировки, където детето е до 17,30 часа, прибираме се и започваме да подготвяме уроците и домашните за следващия ден”, разказва Олена.
В момента семейството живее на квартира в центъра на Бургас, обзавеждането е повече от скромно със стари мебели, но всичко е идеално чисто. „Опитах се да работя през лятото, но няма как да ме вземе някой работодател, защото реално аз нямам право да подписвам трудови договори”, каза Олена. Иначе тя би могла да бъде търсен кадър в сферата на туризма, тъй като говори руски, украински, френски и добър български език.
Единственият шанс, който виждат, за да уредят живота си отново в Бургас, е да получат право да останат тук.
Детето не е като редовите бургазлийчета, макар че актът му за раждане е издаден тук – последните четири цифри от ЕГН-то са с „хххххх“ |
„Писали сме до различни институции, непрекъснато търсим варианти, защото не може детето ни е да не е човек. Тя има толкова спортни успехи, но получаваме непрекъснато откази”, каза Олена, която вече е измъчена от дългата борба. Писала е куп, молби и писма до Министерството на спорта, до Министерството на вътрешните работи, до Министерството на правосъдието, но от всякъде получава отрицателен отговор. Надеждите на Олена са, че талантливата й дъщеричка ще получи признание от министъра на спорта Свилен Нейков, за да може чрез него като дете със спортни постижения Настя да получи българско гражданство. Търсила е съдействието и на кмета на Община Бургас Димитър Николов, на депутатите от ГЕРБ, но все още четирите празни цифри в графата на момичето не са попълнени.
„Посочените аргументи не обосновават достатъчните заслуги на г-ца Анасатасия в областта на българския спорт и изключителния интерес на Република България от натурализация. В писмо Министерството на правосъдието ви уведомява, че едно от слувоията е лицето да е пълнолетно, а Вашата дъщеря е едва на 8 години, т.е. не е налице необходимото условие за придобиване на българско гражданство“, пише в един от поредните отговори от министерството на спорта преди две години. Сега близките на гимнастичката се надяват шефката на Федерацията по художествена гимнастика Илиана Раева да оцени постиженията на детето и ресорното министерство да поиска от правосъдното ведомство нужния документ.
Семейството е допълнително притиснато от факта, че тези дни трябва да заплати 400 евро такса за обучението на четвъртокласничката в ОУ „Антон Страшимиров”, защото тя там се води като чуждестранен ученик.
„Детето е родено в България и то автоматично би трябвало да бъде български гражданин, за родителите е важно да получат документ от Министерството на правосъдието, иначе самите те имат заповед за екстрадирани от години и са тук на добра воля, защото имат дъщеря. С него те ще могат да останат като родители на Настя у нас необезпокоявано до навършването на 18-тата й година, но след това отново ще имат проблем”, обясниха от ОД на МВР.
Засега обаче въпросният документ остава най-голямата мечта за семейство Куценко и в ръцете на министър Диана Ковачева да сложи край на 10-годишната им битка.