Чистотата е невъзможна в паянтовите палатки, направени от окачени одеяла или найлонови чаршафи и буквално натъпкани една до друга
Постоянен поток от нещастни деца и разтревожени родители се вливат в дерматологичния кабинет в болница Насър в централната част на Газа. Малко дете със синя панделка в косата ридае, докато майка й показва как червените и бели петна, покриващи лицето й, са се разпространили по врата и гърдите й. Друга жена повдига дрехите на малкото си момче, за да разкрие обривите по гърба, бедрата и корема му. По китките му има отворени рани от чесане, предава Ройтерс.
Кожните заболявания се разпространяват безконтролно в Газа, предупредиха здравни служители. Причината, казват те, са ужасяващите условия в пренаселените палаткови лагери, в които се живеят стотици хиляди палестинци, прогонени от домовете си. В комбинация с летните горещини и колапса на канализация, из лагерите има басейни с открити канализационни води на фона на 10-те месеца бомбардировки и офанзиви на Израел. Лекарите се борят с повече от 103 000 случая на въшки и краста и 65 000 случая на кожни обриви, според Световната здравна организация. В населението на Газа от около 2,3 милиона души са регистрирани повече от 1 милион случая на остри респираторни инфекции от началото на войната, заедно с повече от половин милион случаи на остра диария и повече от 100 000 случая на жълтеница, според Програмата за развитие на ООН.
Чистотата е невъзможна в паянтовите палатки, направени от окачени одеяла или найлонови чаршафи и буквално натъпкани една до друга. „Няма шампоан, няма сапун“, каза Мунира ал-Нахал, живееща в палатка в дюните край южния град Хан Юнис. „Водата е мръсна. Всичко е пясък, насекоми и боклук“, споделя жената. Палатката на семейството й е претъпкана с внуците й, много от които имат обриви. „Едно дете започва да се чеше и заразата бързо се разпространява сред останалите“, каза ал-Нахал. Палестинците в лагера споделят пред агенцията, че е почти невъзможно да се получи чиста вода. Някои мият децата си в солена вода от близкото Средиземно море. Хората са принудени да носят едни и същи дрехи ден след ден, докато успеят да ги изперат, след което веднага ги обличат отново. Мухите са навсякъде, а децата играят в пясък, затрупан с боклуци.
„Първо бяха петна по лицето й. След това се разпространи по стомаха и ръцете й, по цялото й чело. Боли, сърби, а няма лечение. Или ако има, не можем да си го позволим“, каза Шайма Маршуд.
Разпределението на хуманитарни доставки, включително сапун, шампоан и лекарства, се е забавило, тъй като израелските военни операции и общото беззаконие в Газа правят движението на камиони с помощ твърде опасно.
Ройтерс