Кой се опитва да скрие истината? Писателят Иван Тренев съди Община Карлово
Безценният архив на известния османист Васил Шанов, свързан с предателството на Васил Левски, който е дарен на Община Карлово от колекционера Румен Манов преди около четири години, се крие от обществеността без да е заведен и описан. Има и редица други нарушения. Това разкри писателят Иван Тренев.
Пред репортер на Флагман.БГ той заговори за лъжливите сведения и за укриването на архива и обяви, че е завел дело в Административен съд – Пловдив срещу Община Карлово. Авторът на книгата „Васил Левски 150 години безсмъртие. Уставът на БРЦК“ предупреди, че ако до 18 юли кметът Емил Кабаиванов не се свърже с него и не разреши да бъдат показани документите от Шамов, ще има протест навръх рождения ден на Апостола (б.а. на 18 юли) от 11:30 часа пред сградата на общината в родния му град.
„Преди протеста ще поднесем цветя пред паметника на Васил Левски. След това ще попитаме кмета защо укрива архива на Васил Левски за предателството му“, добави той.
По думите му в дарените от Манов документи има телеграми. Шамов е превел част от османския архив, уточни писателят.
Преди 6-7 години той е успял да снима няколко страници от архива. Тогава имаше акцион, но нямах средства да го купя, споделя Тренев.
В писмо, адресирано до него и до адвоката му и подписано от кмета Емил Кабаиванов, се потвърждава, че дареният от колекционера ръкопис се съхранява в Община Карлово, а копия са били предоставени на музеите в града. От местната управа обаче признават, че не е вписан в регистъра на даренията и не е назначено материално отговорно лице, което е грубо нарушение. Това дори е посегателство към културното историческо наследство на България, коментира Тренев.
За да изобличи лъжците, той и адвокатът му изпратили писма до музеите и отговорът бил, че архивът е в общината и никой друг не го е виждал.
„Колекционерът е дарил архива в присъствието на шефката на музея Дора Чаушева и това е снимано от местната телевизия. Има редица нарушения“, разказва писателят. Той предполага, че причината дареният ръкопис да се крие, е нещо важно, взето е преведено от османските архиви, свързано с истинските предатели на Васил Левски. Заради това някои историци и други, които участват в тази престъпна схема, не желаят да се знае какво пише в това, което Васил Шанов ни е оставил, коментира Тренев.
Наскоро той сподели пред телевизия OnAir, че се опасява от възможността някой да се опита да преправи ръкописа, но предупреди, че го е държал в ръце, когато се продавал на акцион и знае от колко страници е.
„В него има и оригинални снимки на поп Кръстю и Васил Левски. Не ги видяхме. Защо не са в музей „Васил Левски“? Защо се дарява на общината, а не на националния музей?“, пита авторът на „Истината за предателството на Васил Левски“.
Той се надява на рождения ден на Апостола на свободата в Карлово да е президентът Румен Радев и да има възможността да го попита защо се крие истината за предателството на Васил Левски.
Голяма придобивка за българската история! Ценни архиви се появиха в Интернет платформа
Наскоро Иван Тренев съобщи, че първата свободна платформа за архиви от цяла България, свързани с историята, е стартирала официално и всеки има достъп до нея. Ценните документи, които се публикуват в сайта, спомагат да се разкрие истината за събития от миналото.