Отличени бяха и призьорите от конкурса в направление „Природо-математическо“
Президентът Румен Радев участва в тържественото връчване на наградите на 27-ия Национален конкурс „Учител на годината“. Конкурсът е организиран от Синдиката на българските учители, като негов основоположник е Янка Такева. Президентът връчи наградите на спечелилите конкурса в направление „Природо-математическо“ Антоанета Димитрова, Милена Коцева и Петя Желева.
Президентът благодари на по-опитните преподаватели, че въпреки тежките времена в недалечното минало на унизително заплащане и срив в престижа на професията, не са абдикирали от тяхната високоотговорна обществена мисия.
„Последните години българските управляващи най-сетне започнаха да поправят тази груба грешка и да се повишава и заплащането, и да се подобряват условията на труд на българския учител“, каза Радев. Той отбеляза, че има още много какво да се направи.
Държавният глава поздрави и младите учители за техния професионален избор.
„Можете да бъдете горди, че вие вече сте в челните редици на изграждането на модерна, европейска България“, каза Радев.
„Водещите теми днес в големия обществено-политически дебат са ценностите, националните цели и идеали, гарантирането на нашия суверенитет, оцеляването и просперитетът ни като нация“, каза държавният глава.
Като теми в дневния ред президентът отбеляза още и възхода на научно-техническия прогрес, ускоряването на икономическия растеж и повишаването на благосъстоянието на всеки български гражданин.
„Години наред ние търсим ключа към тези важни за обществото ни теми, но много рядко успяваме да стигнем до същността, до началото, а началото – здравите темели на градежните за обществото ни елементи, е именно вашата обществена мисия“, продължи Радев в обръщение към българските учители.
Президентът попита дали можем днес да говорим за национално единение, ако няма какво да обединява децата от най-ранна възраст, от ученическия чин, ако не се възпитават в любов, уважение, лоялност към родината и дали могат нашите млади хора да растат като достойни, отговорни граждани, отворени към Европа и към света, без да познават своята история, род и родина.
Държавният глава заяви, че отговорът е един и той се състои в това дали имаме високоподготвени учители и компетентни педагози, хора, влюбени в своята професия и в България.
Наградите;
В направлението за млади учители бяха наградени Кръстина Иванова и Марина Дамянова.
За възпитателна работа бяха отличени Петър Астинов и Теменужка Манолова.
Мая Михайлова получи наградата за учители наставници.
В направлението за предучилищно възпитание и подготовка награди получиха Елена Хаджиева, Ели Христова и Несрин Караалиева.
За принос в хуманитарното образование бяха отличени Ваня Симеонова и Илияна Гагова.
В категорията за начално образование награди получиха Богомила Стефанова и Радмила Илиева.
В направлението за изкуства и спорт бяха отличени Павел Църов и Юлиян Георгиев.
За постижения в професионалното образование награди бяха присъдени на д-р Верка Бонева и на Камелия Ангелова.
В направлението за директори и заместник-директори бяха наградени Виолета Гълъбова, д-р Елеонора Лилова и Милко Багдасаров.
Председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева заяви: „Изключително съм доволна и щастлива, че 27 години, в присъствието на толкова много значими личности, министри, минали през МОН от 90-та година до днешна дата, в присъствието на толкова много научни преподаватели от университетите и в присъствието на най-добрите учители в България, днес отново ще покажем на обществото българският учител, какви учители и ученици има в страната, как пазим културата, обичаи и памет. Без българския учител дали може да се развива едно общество? Развитието на страната е минало през просвещението и просветителите.“
Прочетен бе и поздравителен адрес от служебния министър-председател Димитър Главчев, както и от образователния министър Галин Цоков.