Президентът Радев се ръкува с участници в шествието на Безсмъртния полк
Днес е важна историческа дата, която се чества от хора на различна възраст и с разнородни убеждения. Макар и с различни изходни точки (Ден на Европа или Ден на победата), честването е неразривно свързано. Денят на победата е посветен на разгрома над Нацистка Германия във Великата втората световна война, наричана в Русия Отечествена война. Установен е с указ на президиума на Върховния Съвет на СССР от 8 май 1945 г. като се е празнува всяка година на 9 май.
След разпадането на СССР денят на Победата остава официален неработен ден в Русия и редица бивши Съветски републики като Азербайджан, Армения, Беларус, Казахстан, Киргизия, Молдова, Русия, Таджикистан, Туркмения, Узбекистан. Следва да се отбележи, че Съюзниците от войната честват на различни дати. Причината за това е разликата в часовото време и усложнената процедура по капитулацията на Германия. Студената война допълнително разделя бившите съюзници, така че в Европейския съюз и САЩ Денят на победата над Германия се празнува на 8 май, а в СССР – на 9 май.
Денят на Европа е посветен на мира и обединението в Европа. Има два отделни посочени дни на Европа: 5 май за Съвета на Европа, и 9 май за Европейския съюз. Вторият е познат също като Деня на Шуман. Чества се от 1985 г. На тази дата през 1950 г. Робер Шуман, министър на външните работи на Франция, представя своята декларация пред международната преса в Париж. С нея той призова Франция, Германия и другите европейски страни да обединят производството си на въглища и стомана като „първа реална стъпка към създаването на европейската федерация“. Денят на Европа е повод за различни празнични изяви в по-големите европейски градове и столици.
У нас
През по-голямата част от войната България е част от силите на Оста. Все пак страната участва във финалната фаза на войната срещу Третия райх, но съгласно Парижкия мирен договор тя е със статут на победена държава. В Народна република България 9 май не е официален празник, но този ден се отбелязва тържествено, като повсеместно се поднасят цветя и венци на паметниците на загинали български и съветски войници, участници в бойните групи (1941-44) на БКП и партизани, организират се и други тържествени мероприятия. След 10 ноември 1989 г. в България се прекратява организирането на официални тържествени мероприятия по случай Деня на победата. На този ден започва да се отбелязва Деня на Европа, посветен на мира и обединението. В България, както и в ЕС, Денят на победата започва да се отбелязва на 8 май. Въпреки това, всяка година хора в цялата страна продължават да празнуват на 9 май. Те отдават почит на загиналите български и съветски воини и полагат на техните паметници венци и цветя. От 2005 г. празнуващите на 9 май носят по руски образец символични георгиевски ленти.
През тази година Столична община отново не разреши провеждането на шествието, известно като похода на Безсмъртния полк. Независимо от това, няколко десетки граждани поведоха Безсмъртния полк в София. Те поднесоха цветя пред ламарините, с които е заграден демонтирания Паметник на Съветската армия, след което се събраха пред Паметника на Незнайния воин по повод отбелязването на 79 години от победата над нацизма във Втората световна война. Не ги спря и проливният дъжд в столицата. Някои от тях дори поговориха с президента Радев, който заедно със своето вице Илияна Йотова поднесе цветя.
Пред Флагман мнението си за провелото се честване сподели Сърнела Воденичарова, която е един от организаторите на Походите и Референдума за мир и суверенитет .
„Щастлива съм, че въпреки дъжда стотици хора се събрахме на тази светла дата. Разбирам защо тя плаши някои – тъмните твари се плашат от светлината, от истината. Призовавам всички, които разбират на какъв терор е подложена историческата истина в този момент, да направят всичко по силите си да съхранят и разпространяват фактите, защото днес именно те са на прицел.
Ето само един от тях: след 2 години молби от страна на СССР, САЩ и Великобритания се включват активно едва накрая във военните действия, когато след битката при Сталинград вече с просто око се вижда, че руснаците тръгват към Берлин и ще спечелят войната. Затова си закичих георгиевската лентичка с радост – тя за мен е символ на истинските победители. Вярвам, че другата година ще сме много повече, защото хората постепенно осъзнават какво е заложено на карта и колко можем да загубим, ако останем пасивни.“
Венци и цветя бяха поднесени и пред паметника-костница на загиналите съветски войни.На събитието дойде руската посланичка у нас Елеонора Митрофанова.
Политическите послания:
„Нека си пожелаем и Европейски съюз (ЕС), който още по-активно се ангажира и допринася още по-ефективно за развитието на държавите членки, който продължава да гради своето единство върху принципите на демокрацията и мира“, каза президентът Радев на честванията.
Председателят на ДПС Делян Пеевски също отправи поздрав по повод 9 май, макар и през социалните мрежи. „ЕС е силен, защото е единен. Ние сме по-силни, когато сме заедно с хората“, написа той.