На непедагогическия персонал възнаграждението е 1142 лева

8,9% е средното увеличение на заплатите в бургаските училища тази година, съобщи началникът на Регионалното управление на образованието в Бургас Петя Петрова. Така възнаграждението на педагогическите специалисти в областта вече надхвърля 2000 лева и е 2054 лева, а на непедагогическия персонал е 1142 лева.

Процентът е по-висок от договорения в Колективния трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование в страната за 2024 година (8,4%) и подписан от представители да държавата, синдикалните и работодателските организации в системата на 28 декември 2023-та.

Бюджетите на 58 бургаски училища от общо 137 са им позволили да повишат заплатите си с повече от 8,4 на сто. Няма драстични увеличения, там процентите варират около и малко над 9, посочи Петрова.

От 58-те най-много са основни – 27, 14 са средни, 12 са профилираните и професионалните гимназии, 3 са обединени, а две – начални. Възможност за договаряне на по-високи заплати на ниво училище дават делегираните бюджети.

От една страна, всяко училище разполага с годишен бюджет, който се определя по формула, най-голяма тежест в която има броят на учениците. Той се умножава по определения от държавата единен разходен стандарт за издръжка на едно дете. Може да се включат и други компоненти.

От друга страна, директорът има правомощията да управлява бюджета на училището си. Държавата следва политика за изпреварващо увеличаване на учителските заплати от години с основната цел да реши проблема със застаряващото съсловие на педагозите.

Преди по-малко от 10 години страната ни беше изправена пред угрозата повече от половината и учители съвсем скоро да са пенсионери. На въпрос дали тази политика дава резултат

Петя Петрова посочи, че средната възраст на учителите в Бургаско сега е 47 години, но се забелязва подмладяване. За задържането на младите педагози в клас също се работи, включително чрез менторски програми на национално и общинско ниво.

Източник: БНР

Оценете публикацията
Leave A Reply

Exit mobile version