Close Menu
  • Начало
  • Бизнес
  • Здравеопазване
  • Престъпления
  • Мнения
  • Политика
  • Туризъм
  • Управление
Facebook X (Twitter) Instagram
Bourgas.bg
  • Начало
  • Бизнес
  • Здравеопазване
  • Престъпления
  • Мнения
  • Политика
  • Туризъм
  • Управление
Bourgas.bg
Начало - Любопитно - „Напрежението сред енергетиците продължава. Те искат яснота какво става на преговорите в Европа”
Любопитно

„Напрежението сред енергетиците продължава. Те искат яснота какво става на преговорите в Европа”

24.11.20231 коментар3 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
„Напрежението-сред-енергетиците-продължава.-Те-искат-яснота-какво-става-на-преговорите-в-Европа”
„Напрежението сред енергетиците продължава. Те искат яснота какво става на преговорите в Европа”

Не малка част от работниците са на мнение, че са били залъгани, че в Европа нищо няма да се договори, че щи ги жертват, зявява Георгиев Инж. Кремен Георгиев е председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България, енергетик с повече от 25 години професионален стаж. Разговаряме с него заради множество съобщения в медиите за ново социално напрежение сред енергетиците и миньорите. – Има ли още напрежение в сектора след края на протестите? – Поне от това, което аз виждам. Напрежение не само има, то  продължава и дори в последните дни расте. – Защо, нали беше сключено споразумение с правителството и основните политически сили, одобрено и с Решение на Народното събрание? – Ето това е много точен въпрос. Споразумение беше сключено, но всъщност нито експертната общност, да не говорим за редовите енергетици или миньори знаят какво се случва  с него. Има ли преговори с ЕК? Кой ги води? Как протичат? Има ли резултати, няма ли? Пълно информационно затъмнение. А когато работниците не знаят какво се случва, те винаги ще мислят, че някой прави нещо зад гърба им. Ние българите сме мнителни и имаме доста причини да сме такива. Аз самият съм в недоумение защо никой не казва на хората какво се случва? Липсата на прозрачност винаги води покачване на социалното напрежение. – Беше предложена Нова стратегия за устойчиво развитие на енергетиката до 2030 година с хоризонт до 2050 година. Излязоха доста гневни статии, че енергетиката пак ще се закрива, това така ли е? – Да, четох подобни публикации. Аз самият бях на тази среща в Министерство на енергетиката. Там бе предложен проект на стратегия, а не вече приета стратегия. Към този проектен документ са представени таблици с параметри посочващи етапите на намаляване на инсталираните въглищни мощности. Там има много точки, които са притеснителни. – В какъв смисъл притеснителни? – Например посочено е намаляване на въглищните мощности до 2026 година с 600 мегавата. И след това поетапно извеждане на въглищни мощности до 2030 година – общо 1900 мегавата. Ако тези графики действително отразяват намерението на правителството, не разбирам как то се съчетава с вече подписаното споразумение с енергетиците и миньорите. Надявам се скоро тези въпроси да бъдат изчистени. Все пак става дума за гъвкав документ, който тепърва ще се обсъжда. – Смятате ли, че отново може да се стигне до социално напрежение? – Аз Ви отговорих още в началото. Липсата на яснота какво се случва води до ново натрупване на напрежение. Аз се срещам, както с мениджъри от топлофикационни дружества на въглища, така и с  редовите  енергетици. Не малка част от работниците са на мнение, че са били залъгани, че в Европа нищо няма да се договори, че щи ги жертват и т.н. Енергетиката е специфичен сектор. Там работещите има особена професионална памет. Давам следния пример, когато чуят за преговори с Европа, за съжаление повечето от тях веднага се сещат за затварянето на първите четири реактора на АЕЦ Козлодуй. Това са хора с много силни синдикални организации и висока степен на организираност и сплотеност. Изпълнителна власт трябва да има това в предвид, за да не стигне до повторение на събитията от началото на есента.

4/5 - (3 votes)

Свързани публикации

Всички ги ползваме ежедневно, но те са много опасни

Екстрасенс посочи 14 мощни ритуала, които пазят всички от негативни влияния!

Слагам само две яйца, две шепи орехи и ябълка…Кой да вярва, че от нищо може да стане толкова вкусно нещо!

1 коментар

  1. Истилян on 25.11.2023 12:55

    Енергетиците имат право да знаят какво се случва – яснота е от съществено значение!

  • Актуалното
  • Най-коментирано
26.10.2025

Сравнение на адвокати по вещно право в София: Защо адвокат Астакова е най-сигурният избор

05.01.2025

Монтаж на абсорбатор: как да изберем правилния модел и инсталираме го безпроблемно

05.01.2025

Монтаж на абсорбатор: как да изберем правилния модел и инсталираме го безпроблемно

18.10.2023

Ще построим иновативно училище в Крайморие

18.10.2023

Турски престъпници, откраднали милиони от Германия

18.10.2023

Въздействието на спорта върху приходите на други бизнеси

Спонсорирани връзки
  • 151.BG
  • Адвокат в Бургас
  • Водопроводчик в Бургас
  • Електротехник в Бургас
  • Счетоводни услуги в Бургас
Copyright © 2026. Powered by WordPress.
  • Начало
  • Политика за поверителност
  • Контакти

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Рекламният блокер е включен!
Рекламният блокер е включен!
Нашият уебсайт е възможен благодарение на показването на онлайн реклами на нашите посетители. Моля, подкрепете ни, като деактивирате своя Ad Blocker.