В сравнение с днес сутринта, в резултат на всички усилия, които положиха абсолютно всички служители от отделните институции на терен, ситуацията постепенно започва да се подобрява. Това съобщи пред БНР служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов.
През целия ден на територията на пожарите, които част от фронтовете ние вече овладяваме, работиха изключително много служители от различни институции, каза Стоянов и добави:
„27 противопожарни екипа бяха на територията на пожарите. Жандармерия със 7 екипа, много техника, както и водометните машини. Освен това, много служители от „Гранична полиция“, Министерството на отбраната (МО) бяха със 150 служители, работихме и с двата хеликоптера на МО, както и с двата на колегите от Чехия. Работим също с 4 булдозера, както и с водоносни машини, които бяха осигурени от МРРБ. Към момента няма опасност за населените места, предотвратихме това, че нямаме жертви, нямаме и пострадали хора и ситуацията постепенно се нормализира.“
Калин Стоянов каза още, че двама пожарникари са пострадали леко при гасенето на огъня. На място им е оказана медицинска помощ и по тяхно желание те отново са се върнали на терен, за да гасят.
Вътрешният министър отново подчерта, че щетите от бедствието са огромни, но най-важното е, че няма жертви и пострадали хора:
„Пожарникари с дългогодишен стаж описаха ситуацията така: такова нещо не сме виждали. Става въпрос за изключително високи температури – над 40 градуса, и в следобедните часове изключително силен вятър, който държеше огъня високо и се развиваше т. нар. върхово горене, което ни затруднява. Именно чрез хеликоптерите се опитвахме да сваляме огъня долу, там където реално работят пожарникарите и всички служители. Наистина тежка ситуация, но започваме да я овладяваме.“
Стоянов призна, че е възможно да е имало слабости и пропуски при организацията и координацията, но тепърва ще се направят анализи. По думите му, системата за ранно оповестяване е сработила, но на мястото на пожара мобилните оператори нямат обхват, нямало е и ток, а много от местните хора са отказали да напуснат домовете си и се е наложила принудителна евакуация.
Ще направим всички анализи, но ми бе докладвано, че в деня, в който пламъците обхващат село Воден, то от всички страни е било заобиколено от пламъци. Много жители отказаха да се евакуират и бяха изведени принудително, напомни пак Стоянов.
И коментира, че дори системата за ранно оповестяване BG Alert да е сработила, то много хора не са искали да напускат домовете си. Тя обаче не се задейства. „Тук, на място, на пожара, реално няма покритие на мобилните оператори“, каза Стоянов за проблема. И напомни, че нямало и ток. Обясни, че е убеден, че в бъдеще със системата няма да има проблеми.
Помощта по Механизма за гражданска защита от ЕС бе поискана навреме, но е тромава процедура. Това не става с едно телефонно обаждане. Задействахме я навреме. В първите дни владеехме положението, каза вътрешният министър по повод коментарите, че късно сме поискали хеликоптери и самолети от страните членки на ЕС.
За последното денонощие е имало над 300 сигнала за пожари. А в момента евакуация не се налагала никъде. По-сериозен е пожарът в района на Беклемето, но той е далеч от населените места, добави министърът.
И каза, че на терен има и множество доброволци. Апелира да спазват правилата и инструкциите на пожарникарите. Стоянов бе категоричен, че за МВР е приоритет да се вземат самолети или хеликоптери за гасене. Той припомни колко е тежка процедурата с обществените поръчки. И посочи, че в МВР има много направления, в които трябва да има обновления.