Нелепо е да товарят с това задължение битовите потребители, коментира проф. Владимир Колев
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов прогнозира, че от 1 юли цената на електроенергията може да се повиши заради натрупан дефицит във фонд „Сигурност“ на електроенергийната система, а в „Тази сутрин“ по бТВ енергийният експерт проф. Владимир Колев коментира, че това е нелепо.
Този фонд трябваше да се попълва от т.нар. задължение към обществото, което отпадна, или от т.нар. свръхпечалби от енергийните дружества, каквито трудно може да се намерят при тези цени на ел.енергията на нашата и на международната борси, обясни той.
„Цената на тока вече трудно може да се определи даже и от регулатора. Погледнах какви са средно претеглените цени на Българската независима енергийна борса. За април са 113 лева на мегават/час или 15 ст. на кW/h. Очаквах да отпадне нощната енергия, защото тя едва ли е повече от 20% от общото потребление и това няма да доведе до драстично увеличение на сметките на битовите потребители“, заяви професорът, който е и част от управителния съвет на Българската стопанска камера и председател на Българската браншова камара на енергетиците.
„Нормално е дори да няма нужда от този фонд. Ако цените са правилно регулирани и поставени на пазарни условия, ще се загуби смисъла от него“, добави той.
„Ако регулаторът увеличи цените на енергията за регулирания пазар и те станат по-високи от нерегулирания, какво ще трябва да направим? Излизаме на нерегулирания. Какъв е смисълът тогава?“, попита проф. Колев.
„Странно ми е. Той е интелигентен човек. Нещо се е изпуснал“, добави той, след което се засмя.
„Либерализацията на пазара при тези цени на електрическата енергия няма да доведе до драстични увеличения на разходите на битовите потребители. Отложиха я по политически причини“, каза още професорът.