Бившият директор на ВиК Бургас Ганчо Тенев твърдеше, че спешно трябва да се свържат яз. „Ахелой“ и „Порой“ към мрежата, нямаше време за формалности 

Вече трета година, малко след разклона за с. Медово, близо до стара кравеферма, събират прах и тревясват стотици тръби за около 20 милиона лева. Те изглеждат захвърлени и изоставени и на човек му е трудно да си представи, че са част от мащабен проект, обявен още през далечната 2020 година за „приоритетен“.

Той трябваше да спасява аварийно Бургас и цялото Черноморие от надвисналия водем режим. И ако тази опасност ни се размина, това явно не е благодарение на изсипаните край пътя милиони.

Предисторията

През 2019 година Перник, Батановци и още девет села с общо над 100 000 души са подложени на жесток режим на водата, тъй като нивото на язовир „Студена“ е спаднало до критично ниски нива. Причината според хидролози е немарливото управление на язовира.

Народното недоволство е огромно и някой трябва да опере пешкира. За изкупителни жертви са нарочени  тогавашният министър на регионалното развитие Петя Аврамова и колегата й от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) Нено Димов. Прокуратурата започва разследване срещу тях за безстопанственост, грози ги до 12 години затвор. И ако Аврамова се разминава само с уплаха, Нено Димов прекарва в ареста цели четири месеца – от януари до април 2020 година. Според мнозина – абсолютно невинен.

Но проблемите не свършват дотук, защото опасността от водна криза през следващата 2020 година се прехвърля на изток, към Бургас, Варна и цялото Черноморие. Министър на МОСВ от януари е известният преследвач на контрабандисти Емил Димитров – Ревизоро, който твърди, че веднага след встъпването си в длъжност е започнал да бие тревога. Като цялото ситуацията в страната е добра, в яз. „Искър“ например има вода за три години напред, но положението с яз. „Камчия“ се влошава непрекъснато, тръбеше тогава той.

Кризата с „Камчия“

През ноември 2020 г. водното нивото на яз. „Камчия“ вече е спаднало с 80%  и от 230 милиона кубика полезният му обем е едва 30 милиона. Изчисленията на експертите показват, че в случай на абсолютна суша, водата ще стигне до месец май 2021. А това означава режим не само за 450-те хиляди жители, но и провал на туристическия сезон, който и без това е на косъм заради Ковид-19.

Около месец по-рано, по време на редовно заседание на ВиК асоциацията, в която участват 13-те общини, ВиК дружеството и Областна администрация, се лансира предложението язовирите „Порой“ и „Ахелой“, които до този момент се използват за напояване, да бъдат обявени за резервни водоизточни за питейно-битови нужди. Твърди се, че автор на идеята е тогавашният директор на ВиК Ганчо Тенев.

Притеснени за хората, а може би и от съдбата на злощастния Нено Димов, институциите бързо се задвижват. На 9 декември, с решение на правителството, язовирите „Ахелой“ и „Порой“ са определени „като водоизточници за приоритетно питейно-битово водоснабдяване, за да се обезпечат допълнителни водни количества за питейно-битови нужди на населени места в областта, тъй като поради ясно изразена тенденция на засушаване през последните години към настоящия момент има намаляване на водните обеми в основния водоизточник – язовир „Камчия“, пише на сайта на МРРБ.

Имотите – публична държавна собственост, са предоставени безвъзмездно за управление на областния управител на област Бургас. Язовирите, които дотогава се управляват от Министерството на земеделието, храните и горите, на пожар са дадени на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД – Бургас въз основа на договор за стопанисване, поддържане и експлоатация на ВиК системите.

Двата язовира обаче не могат да се включат към водоснабдяването на града с магическа пръчка. Нужен е ремонт, както и свързването им с водопровода, идващ от „Камчия“. За яз. „Ахелой“ трасето е 3 км, а за „Порой“ – 7 км. „ВиК“ – Бургас трябва спешно да купи тръби, да укрепи язовирните стени, да обнови водните кули и да изгради две помпени станции.

Сметката изглежда солена и варира между 15 и 50 милиона лева, но министър Димитров обяснява, че това се прави за поколения напред и водният проблем на Бургас и областта ще бъде решен кардинално. Набързо бяха закупени тръби за близо 20 млн. лева, а впоследствие трябваше да се укрепят язовирните стени, обновят водните кули и изградят помпени станции.

Критиките, че дебитът на тези два язовира е твърде малък, за да реши проблемите на Бургаска област, бяха пренебрегвани, защото темата е твърде експертна и не всеки можеше да вникне в детайли. През цялото време на водната истерия и Емил Димитров, и Ганчо Тенев твърдяха, че ще се осигурят за проекта финансиране от държавата. Тихомълком в един момент бе споменато само, че няма време за чакане и ВиК ще започне изпълнението със собствени средства. 

Така тръбите, които трябваше да бъдат поставени по 11 километровото трасе, бяха закупени в условията на „аварийност“. Впоследствие се оказа, че ВиК Бургас дори не са имали готов проект, заради което поисканият заем от Българския ВиК холдинг е отказан, показа проверка на Флагман.бг.

През 2022 година служебният регионален министър арх. Иван Шишков публично се възмути на подхода на ръководството на ВиК Бургас. 

„Около 20 млн. лв са инвестирани в тръби и ремонт на стената на язовир „Порой“, без да има разрешение за строеж и одобрен Подробен устройствен план. Идеята е била да се осигури резервен достъп на вода за бургазлии от язовира, но парите са дадени авансово, без дори да е направен анализ годна ли е водата за пиене, или не и без каквито и да било строителни книжа“, каза тогава той пред Нова ТВ и подчерта, че това е цената на поскъпналата вода за Бургас.

„Инвестицията може да е добра, но не трябва да е за сметка на жителите на Бургас. Тя е можело да бъде направена от държавата или да бъде подпомогната от ВиК холдинга“, но не и по този начин, добави арх. Шишков.

Вижте къде са струпани стотици тръби днес:

Няколко месеца по-късно от КЕВР посочиха, че скокът на цената на водата с близо 60 % се дължи на декапитализацията на дружеството заради този проект. Оказа се, че тогавашното ръководство на ВиК Бургас толкова е бързало, че дори не е пожелало да изпълни изискванията на държавния холдинг – да има разработен технически проект, за да кандидатства за заем.

В онзи момент просто се създаде истерия, че язовир „Камчия“ пресъхва и няма време за формалности. 

Първият срок за свързването на двата язовира беше до 20 февруари 2021 година, следващият – до декември 2021 година, после дойде нов анонс – до лятото на 2022 година, след което се изчака време всички да забравят и днес едва ли някой се сеща изобщо за резервните водоизточници на Бургаска област. Според одобрения от КЕВР бизнес план на ВиК Бургас през 2022 година, всъщност работата изобщо не е толкова бърза и водопроводът трябва да е готов до 2026 година.

За щастие още през януари 2021 година над областта се изсипаха рекордни дъждове, които ударно започнаха да пълнят „Камчия“. Средният денонощен притокът на 11.01 бе 34,87 куб. м. в секунда, на 12 януари – 89,53 куб.м. в секунда, на 13 януари – 207,29 куб. м.. в секунда. А средният денонощен разход на „Камчия“ е около 2,3 – 2,5 куб.м. секунда, т.е. само за три дни се събра вода за четири месеца напред.

Така водната криза ни се размина и постепенно хората забравиха за мащабния проект с приоритетно значение.

Ще ни спасят ли яз.“Порой“ и „Ахелой“ от режим на водата

Все още е спорно дали точно язовирите „Порой“ и „Ахелой“ са спасителния пояс, тъй като според специалисти те имат много малък водосбор. Към днешна дата първият е пълен едва на 7,74% от полезния си обем, а вторият – 25,25%. Наличната вода в двата е общо 6,25 мил. куб. м. и ще стигне за най-много за 30 дни. В момента средният денонощен приток на „Порой“ е 0,17 куб.м. в секунда, а на „Ахелой“ – 0,012.

Освен това мнозина специалисти твърдят, че около двата язовира има хиляди декари обработваеми земи, които се третират с пестициди. И питейните качества на водата им не са добри, а много от елементите не могат да се нуетрализират от пречиствателните станции. „Ще даваме много пари, за да пречистваме полувенчато вода, която всъщност я няма“, коментира специалист. Но така или иначе, парите са похарчени и приоритетният проект все пак трябва да бъде завършен. Защото сега хората хем плащат по-скъпа вода, хем нямат резервно водоснабдяване, ако настъпи суша.

Проверка на Флагман.бг показа, че полезният обем на язовир „Порой“ е 7,6 млн.кубика, а на „Ахелой“ – 1,7 млн.кубика. Твърдеше се, че за летния сезон на Южното Черноморие са необходими между 10-12 млн.кубика, но впоследствие се оказа, че тази цифра е занижена, а полезният обем на двата язовира – завишен.

Купените в условията на спешност тръби, които са захвърлени от три години край с. Медово трябваше да свържат яз.“Порй“ и яз.“Ахелой“ с деривацията на яз.“Камчия“ и осигурят алтернативен водоизточник на Бургас. Друг е въпросът дали полезният обем на тези два водоема ще ни спаси при евентуална водна криза 

 

Оценете публикацията
Leave A Reply

Exit mobile version