Ракът на простатата е сериозно заболяване, което засяга милиони мъже по света

Ракът на простатата е втората най-често срещана онкологична диагноза при мъжете в световен план. В България ракът на простатата също е на второ място по честота и представлява 17% от всички злокачествени заболявания. Основен рисков фактор за появата му се счита напредването на възрастта, тъй като най-често се диагностицира след 50-годишна възраст. Наднормено тегло и генетична предразположеност също са свързани с по-висок риск. Цели 7 пъти по-висок е рискът за развитие на рак на простатата при хора, в чиито семейства има членове със заболяването. Висок риск има и ако майката е имала рак на гърдата. Хората, които имат членове на семейството от първа линия, диагностицирани с рак на простатата или рак на гърдата с BRCA мутации, трябва да започнат редовни прегледи и изследвания на PSA – простатно-специфичен антиген на 40-годишна възраст, докато тези без фамилна анамнеза могат да започнат на 45.

Една от ключовите роли в лечението на рака на простатата е тази на лъчетерапията, която представлява една от основните терапевтични стратегии за пациентите. Ракът на простатата е сериозно заболяване, което засяга милиони мъже по света, и въпреки че има различни методи за лечение, лъчетерапията се явява особено ефективна при много случаи. Съществуват няколко метода за лъчетерапия. Единият е външна лъчетерапия (EBRT), който се извършва с линейни ускорители, чиито лъчи облъчват областта на простатата. Лечението се прилага обикновено в продължение на няколко седмици, като се предоставят малки дози лъчение всеки ден. Този метод се прилага рутинно в Националната онкологична болница „Дева Мария“ посредством най-добрия апарат за лечение в България- Varian Edge. Възможно е да се направи и вътрешна лъчетерапия или така наречената брахитерапия- този метод включва вмъкване на радиоактивен източник под анестезия директно в тъканта на простатата, чиято радиация убива раковите клетки. Методът обикновено се използва при ниско до средно рискови форми на рак на простатата.

Лъчетерапията е показала високи нива на ефективност при контролиране на рака на простатата, особено при пациенти с ранни стадии на заболяването. В сравнение с някои други методи на лечение, като хирургията, тя представя по-малко странични ефекти като сексуална дисфункция и инконтиненция. Пациентите обикновено я понасят добре и възстановяването след това е бързо и безпроблемно. При случаите на костни метастази, лъчетерапията е ефективен метод за локално обезболяващо действие в засегнатата кост.

Преди да се започне лъчетерапия, е важно пациентът да бъде оценен от специалист по лъчелечение, който да определи най-подходящия вид и доза на лъчението. В Национална онкологична болница „Дева Мария“ консултациите са напълно безплатни, а лечението е покрито изцяло от НЗОК. Ако имате нужда от повече информация, можете да се обърнете към специалистите по лъчелечение в болницата, запазвайки час на 056 89 62 62.

Оценете публикацията
Leave A Reply

Exit mobile version