Notice: Функцията register_block_script_handle е извикана погрешно. Файлът (/home/bourgas.bg/public_html/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/schema/blocks/faq/assets/js/index.asset.php) за "editorScript" описан в дефиницията на "rank-math/faq-block" липсва. За повече информация вижте Debugging in WordPress. (Това съобщение беше добавено във версия 5.5.0.) in /home/bourgas.bg/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031

Notice: Функцията register_block_script_handle е извикана погрешно. Файлът (/home/bourgas.bg/public_html/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/schema/blocks/howto/assets/js/index.asset.php) за "editorScript" описан в дефиницията на "rank-math/howto-block" липсва. За повече информация вижте Debugging in WordPress. (Това съобщение беше добавено във версия 5.5.0.) in /home/bourgas.bg/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031

Notice: Функцията register_block_script_handle е извикана погрешно. Файлът (/home/bourgas.bg/public_html/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/schema/blocks/schema/assets/js/index.asset.php) за "editorScript" описан в дефиницията на "rank-math/rich-snippet" липсва. За повече информация вижте Debugging in WordPress. (Това съобщение беше добавено във версия 5.5.0.) in /home/bourgas.bg/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
Брандът на Кюстендил - ето как се позиционира балнео и лечебен, културно-исторически и ски туризъм - Bourgas.bg


Известен е като „Градът на Майстора“, „Овощната градина на България“, „Място, докоснато от боговете“

Известен е като „Градът на Майстора“, „Овощната градина на България“, „Място, докоснато от боговете“.

Кюстендил е един от най-древните български градове. Наследник на антична Пауталия и средновековния Велбъжд, градът има непрекъсната история на поселищна традиция, която обхваща цели осем хилядолетия.

Неслучайно наричан „Вечният град“  и познат още като: „Овощната градина на България“, „Градът на художниците“, „Градът на Майстора“ и най-вече „Място, докоснато от боговете“ Кюстендил пленява, омагьосва и лекува.

Разположен в полите на Осоговската планина градът впечатлява със своята богата история, живописна природа, лековити минерални извори, плодородна овощна градина и усмихнати хора. Многохилядната  история на града  е тясно свързана с богатството на лечебните извори. Първото име на града  Пауталия означава “ изворен град“ или “ бликащи извори“ и се свързва с топлите минерални извори, които са били първопричината за възникването на тракийско селище и превръщането му в град по римско време. Според легендите римският император Улпиус Траян дълги години е страдал от кожна болест. Цялото му лице било покрито с рани и никой не можел да го излекува, пише standartnews.com.

Тогава една знахарка му разказала за лековитите минерални извори. Императорът я послушал, измил лицето си с животворната вода и раните му постепенно изчезнали. Тогава Улпиус Траян вдигнал ръка и казал: „От днес нататък този град с лековити извори ще носи името Пауталия (Изворен град). Тук легендата свършва, но най- вероятно император Траян е излекуван от упоритото кожно заболяване, благодарение на богатото съдържание на сяра, което има  кюстендилската вода. Уникални по структура и съдържание на минерални елементи, кюстендилските води повлияват и други на заболявания.

Най-голямото предимство пред останалите минерални води в България са благоприятното влияние при разрешаване на репродуктивни проблеми, дерматологични, травматично-ортопедични и неврологични заболявания. Минералните извори на Кюстендил са повече от 40 и са каптирани още през 1910-1911 г. Водите са се ползвали в три бани – „Чифте“, „Алай“ и „Дервиш“. Първите две са построени през 1911 г. и 1928 г. на мястото на римски бани, а третата е стара турска постройка от средата на ХVI век.

От лековитите горещи минерални извори само за 20 мин. можете да се качите до красивите снежни склонове на величествената Осоговска планина. Зимното бягство до там си заслужава-  ще се насладите на зашеметяващи гледки и добре поддържани писти. “ Ски център Осогово“ посреща скиори и сноубордисти на своите шест писти с различна степен на трудност и модерни лифтови съоръжения.  

Слизайки от склоновете на Осоговската планина в живописната долина, където красиво е разположен Кюстендил, лечебното пътуване в това докоснато от боговете място продължава. През 30-те години на миналия век в това се убеждава френският лекар по белодробни заболявания д-р Джанкин, който довежда в  Кюстендил група специалисти, за да проучат и изследват биоклиматичните особености на района. Заключението е, че местност „Хисарлъка“ над  Кюстендил е уникална със своите природни дадености и второто в света място с най-благоприятни условия за климатолечение и климато профилактика на астматични заболявания с алергичен произход и туберкулоза.

Ароматната борова гора, чистият, наситен на озон въздух, повишават усещането за свежест и понижават умората. Поемете дълбоко въздух и погледнете пред вас- свидетел на богатствата на Кюстендил и пазител на хилядолетната му история, над града се издига хълмът Хисарлъка. В неговата най-висока равнинна част е разположена едноименната крепост, изградена в края на IV – нач. на V в., която гордо съзерцава града, която е истинска находка, а Община Кюстендил очаква предоставяне на безвъзмездно право на управление на крепостта с цел развитие на туристическия й потенциал.

Именно „Хисарлъка“ е мястото, където се провежда един от най-значимите празници за града – „Кюстендилска пролет“, официалният празник на града. Тазгодишното му издание ще започне на 20 март, когато ще се състои изборът на Девойка „Кюстендилска пролет“. Пролетните празници в Кюстендил ще продължат в дните от 21 до 24 март и предвиждат богата художествена програма, четири мащабни концерта на две различни, специално построени за празника сцени, както и участия на едни от най-популярните състави и изпълнители в страната. Това е първият по рода си конкурс за красота в страната и единствен, в който кандидатките за титлата са представени в автентични фолклорни носии.

А пролетната фотосесия на момичетата тази година е истинско събитие в етнографията и художествената фотография. За първи път девойките представят красотата на един от най-редките запазени фолклорни костюми – бялата кюстендилска сая. Костюмът е почти изчезнал и е истинска рядкост още в края на 19 век, а до днес са запазени само единични образци в отделни колекции. За първи път на едно място са събрани цели 14 експоната, благодарение обединяването на усилията на етнографи, антиквари, читалищни дейци, частни колекционери и любители на фолклора.

Магичното въздействие на Кюстендил не е пълно без посещението на единствената в България гора с гигантски секвои в местността „Ючбунар“. Три от дърветата в нея са на повече от 130 г., а височината им е над 30 м. Обиколката на ствола на най-голямата секвоя е цели 9 м. Около трите столетници са засадени още 100 по-млади секвои. Те са обявени за природна забележителност през 1989 г. Предполага се, че трите вековни дървета са най-старите и най-високите от вида в България!

Гората е приказна и съществува сякаш в друго измерение. Посетители идват, пристъпват в гората и остават без дъх. Прегръщат секвоите и  усетили от енергията на вековните дървета, тръгнат ли си, обещават да се върнат. Това са само част от притегателните места в Кюстендил, които ще ви накарат да оставите тук част от сърцето си и да се върнете – Кюстендил не може да се опише, той трябва да се преживее!

Оценете публикацията
Leave A Reply

Exit mobile version