Новата схема наречена „бонус-малус“ предвижда водачите с по-тежки нарушения да плащат по-високи цени на „Гражданска отговорност“

„Гражданската отговорност“ скача! Но не за всички шофьори. Това сочат промените, които Министерският съвет одобри в Кодекса за застраховането. Според тях задължителната за шофьорите застраховка „Гражданска отговорност“ ще бъде по-скъпа за тези, които допускат повече инциденти на пътя. Това съобщиха от пресслужбата на „Дондуков“ 1.

По нов начище се определя застрахователната премия. Собствениците на автомобили ще започнат да плащат задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на цени, които ще зависят от това дали имат нарушения и какви щети са причинили при тях. А при участие в произшествия на пътя цената за застрахования се вдига. Новата схема наречена „бонус-малус“ предвижда водачите с по-тежки нарушения да плащат по-високи цени на „Гражданска отговорност“.

А изрядните – да получават отстъпки. Приемането на новата система се отлагаше няколко пъти заради недоволството на различните страни, засегнати от промените. С решението, прието на заседанието на кабинета днес, се въвежда задължение за застрахователите да публикуват собствените си политики относно използването на удостоверенията за застрахователни претенции във връзка с определянето на застрахователните премии по ГО.

Всяко застрахователно дружество ще изработи свои правила при кои положения ще вдига цената на полицата и при кои ще дава отстъпки. Въвеждат се и нови дефиниции за „превозно средство“ и „използване на превозно средство“. Предложението предвижда изключение от задължението за застраховане на ремаркета категория 01 (до 75-0 килограма). Самоходна техника с мощност на двигателя до 10 kW. Велосипеди с двигател. Индивидуални електрически превозни средства и самобалансиращи се превозни средства.

Предвидено е удостоверенията за застрахователни претенции да се издават централизирано от Гаранционния фонд въз основа на данните за застрахователни претенции, съдържащи се в поддържания от него електронен регистър. По този начин се отразява цялата история на причинените щети при използване на превозното средство, независимо от застрахователя, при който водачът е бил застрахован.

Актуализират се минималните застрахователни суми по „Гражданска отговорност“: За неимуществени и имуществени вреди вследствие на телесно увреждане или смърт от 10 420 000 лв. за всяко събитие, независимо от броя на увредените лица, на левовата равностойност на 6 450 000 евро. За вреди на имущество (вещи) от 2 100 000 лв. за всяко събитие, независимо от броя на увредените лица, на левовата равностойност на 1 300 000 евро.

Въвежда се хармонизиран на ниво ЕС режим за обезщетяване на увредените лица в случай на неплатежоспособност на застраховател по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. В тази връзка, се предлага промяна на механизма на финансиране на фондовете на Гаранционния фонд. Предвижда се вноските в Обезпечителния фонд по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите да се определят като процент от начислената застрахователна премия.

А не като фиксирана сума. Предвидени са изменения и в Закона за Комисията за финансов надзор във връзка с въвеждането на регистрационен режим за организациите за провеждане на професионално обучение на служители на застрахователни брокери. Както и заплащането на такси за вписването им и осъществяването на общ финансов надзор върху тях. Промените в Кодекса за застраховането, приети от МС, трябва да бъдат разгледани и приети от Народното събрание.

През пролетта на миналата година редица застрахователи повишиха цените, като поскъпването стигна някъде до 20 на сто.

Според застрахователите отражение на цените дава инфлацията. Ръстът на цените на автомобилите, резервните части, труда в автосервизите и т.н. се отразява и в посока на повишаване на обезщетенията както по „Гражданска отговорност“, така и по застраховка „Автокаско“.

В Закона за движение по пътищата са предвидени санкциите, ако колата ви няма сключена „Гражданска отговорност“. Първата е временно отнемане на книжката на шофьора. Мярката важи, докато не представите документ за платена застраховка.

Втората мярка е временно спиране от движение на пътно превозно средство. Мярката действа до сключване на застраховката. Глобата при липса на застраховката е от 250 лв. за физически лица и имуществена санкция от 2 000 лв. за юридическо лице или едноличен търговец. При повторно нарушение размерът на глобите се повишава значително – за физически лица е 400 лв., а за юридически – 4000 лв. Липсата на задължителна застраховка, както превишената скорост, може да се установява и с полицейски камери. Тогава се издава електронен фиш на собственика дори без негово присъствие. Фишът се изпраща по пощата и трябва да се изплати в 14-дневен срок.

При причинени щети, трябва да знаете, че срокът, в който застрахователят трябва да се произнесе по претенцията ви е до 15 работни дни от представянето на всички доказателства. Ако не сте съгласен с произнасянето на застрахователя, може да подадете жалба за преразглеждане (възражение) до него. А той трябва да ви отговори в едномесечен срок.

Оценете публикацията
Leave A Reply

Exit mobile version