Учените са доказали, че днес от 30 до 40% от общото възрастно население на нашата планета има проблеми със съня

Правете тези няколко неща преди лягане и няма да имате проблеми с безсънието. Учените са доказали, че днес от 30 до 40% от общото възрастно население на нашата планета има проблеми със съня. Поради безсънието качеството на живот на човек намалява, той може просто да умре от преумора и изтощение на тялото.

Безсънието намалява качеството на нашия живот, тъй като сънят е много важен за почивката и възстановяването на всички телесни функции. Без редовен и продължителен сън ние просто не можем да живеем нормален живот.Има два вида безсъние – остро и хронично. При остро първично безсъние, проблемът с нарушението на съня продължава до три седмици. Тя може да бъде причинена от стрес или различни житейски ситуации и изчезва, когато изчезне временният фактор, причинил нарушение на съня. Друго първично безсъние възниква поради часовото забавяне и хроничната умора. Здравословният сън се влияе и от употребата на алкохол и тютюневи изделия. Хронично вторично безсъние, причинено от продължителна депресия, прием на определени лекарства, редица заболявания на нервната и сърдечно-съдовата система, силна болка, интоксикация на тялото. Вторичното безсъние продължава повече от три седмици. При хронично безсъние трябва да се консултирате с лекар за квалифицирана помощ.

Тези прости и полезни съвети ще ви помогнат да заспите бързо и да спите добре. Разбира се, ако нарушението на съня не е свързано със здравословно състояние.Отпуснато състояние преди сън. До 20:00 часа се опитайте да завършите всичките си дела, опитайте се да изключите мислите за проблеми. Разбира се, не всичко ще проработи веднага. Практикувайте този навик и за кратко време със сигурност ще успеете.

Подготовка на стаята. Преди лягане трябва да се направи проветряване, температурата на въздуха в помещението трябва да бъде до 20 градуса.

Без външни стимули до леглото: светлина и звуци. Изключете светлините, затворете завесите, поставете телефона си на тих режим.

Музика. Можете да слушате класическа музика или звуците на природата.

Физическа активност два часа преди лягане. Много полезни са разходките на чист въздух.

Не яжте преди лягане и не си лягайте гладни. И двете крайности пречат на здравия сън. Трябва да вечеряте три часа преди лягане, а непосредствено преди сън можете да изпиете чаша мляко.

Вана с морска сол. Такава процедура успокоява и релаксира, ако имате натоварен емоционален ден. Температурата на водата трябва да е 37 градуса, а продължителността на престоя в банята – 15 минути.

Отказ от интернет и телевизия. Гледането на новини, съобщения и социални мрежи само възбужда нервната система, провокирайки безсъние.

Режим на сън. Трябва да си лягате и да се събуждате по едно и също време. Оптималното време за дневен сън е 8 часа, трябва да си лягате не по-късно от 23:00 часа.

Киви. Учените съветват да се яде по едно киви един час преди лягане в продължение на четири седмици. Плодът има положителен ефект върху качеството на съня. Освен това съдържа много полезни микроелементи за нашето тяло: флавоноиди, каротеноиди, калций, магнезий и мелатонин.

Чай от лайка. Ако не можете да заспите бързо, трябва да изпиете чаша чай от лайка преди лягане, който съдържа флавоноиди, които изпълняват антиоксидантна функция.

Череша. Този плод помага за нормализиране на нарушенията на съня, а също така има противовъзпалителни свойства. Черешите са богати на мелатонин, калий, серотонин и триптофан – това са компоненти, които ви помагат да заспите бързо.

Мазна морска риба. Идеален вариант за вечеря със зеленчуци. Морската риба съдържа витамин D и омега-3 полиненаситени мастни киселини, които са отговорни за нивото на серотонин в нашето тяло. А от количеството на „хормона на щастието“ в организма зависи качеството на нашия сън. Морската риба също съдържа редица витамини и вещества, отговорни за съня. Това са калий, цинк, калций, витамини от група В, магнезий и фосфор.

Лекарите съветват още пиенето на валериана и избягване на кофеин преди лягане на пикантни или мазни храни.

Автор: Лора Костова

 

Оценете публикацията
Leave A Reply

Exit mobile version