Notice: Функцията register_block_script_handle е извикана погрешно. Файлът (/home/bourgas.bg/public_html/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/schema/blocks/faq/assets/js/index.asset.php) за "editorScript" описан в дефиницията на "rank-math/faq-block" липсва. За повече информация вижте Debugging in WordPress. (Това съобщение беше добавено във версия 5.5.0.) in /home/bourgas.bg/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031

Notice: Функцията register_block_script_handle е извикана погрешно. Файлът (/home/bourgas.bg/public_html/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/schema/blocks/howto/assets/js/index.asset.php) за "editorScript" описан в дефиницията на "rank-math/howto-block" липсва. За повече информация вижте Debugging in WordPress. (Това съобщение беше добавено във версия 5.5.0.) in /home/bourgas.bg/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031

Notice: Функцията register_block_script_handle е извикана погрешно. Файлът (/home/bourgas.bg/public_html/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/schema/blocks/schema/assets/js/index.asset.php) за "editorScript" описан в дефиницията на "rank-math/rich-snippet" липсва. За повече информация вижте Debugging in WordPress. (Това съобщение беше добавено във версия 5.5.0.) in /home/bourgas.bg/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
В седмицата на пролетта лаборатория „ЛИНА“ посреща студенти от различни специалности на университет „Проф. д-р Асен Златаров“ - Bourgas.bg

Двама от лекарите на „ЛИНА“ са и преподаватели в университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас. Това са доц. д-р Сашка Михайлова, д.м. – специалист по Микробиология и по Хранене и диететика; и д-р Иван Макавеев – специалист по Медицинска паразитология и по Клинична лаборатория. В седмицата, в която посрещаме пролетта, те поканиха своите студенти, за да им демонстрират функционираща лаборатория от най-високо ниво в Central Park – Бургас.

Студентите от специалност „Медицина“ втори курс започват обучението си по лабораторни дисциплини с микробиологията. Затова доц. Михайлова обясни на бъдещите лекари колко полезно е звената, в които се изследват пациентски проби, да са концентрирани на едно място. „Много важно е студентите да бъдат информирани какви процеси протичат в лабораторията и да знаят, че комуникацията с лабораторните специалисти винаги е в помощ на диагнозата и терапията“, сподели доц. Михайлова.

Тя показа широка гама от хранителни среди и термостати с различни температурни и газови режими. Демонстрира и съвременни системи за проследяване на микробен растеж в реално време – анализатора за урини HB&L Uroquattro и апарата за хемокултури DL-BT32. Най-голям интерес предизвика MALDI-TOF мас спектрометърът за протеомен анализ, с който се извършва идентификация на бактерии и гъбички.

Студентите от специалност „Медицина“ пети курс са били на обучение в „ЛИНА“, но за първи път посещават новата централна лаборатория. Тази седмица те провеждат упражнения по дисциплината „Паразитология и тропическа медицина”. Д-р Макавеев демонстрира микроскопски препарати от кръв на пациент с малария, както и яйца на различни хелминти във фецес. Внимание привлече и аскарис със значителни размери.

„Хората пътуват по целия свят и понякога се връщат с екзотични заболявания. Затова трябва да имаме медицински кадри, които са подготвени да ги разпознаят и да насочат пациента към специфични изследвания. Много е важно да са запознати със симптомите на маларията и лайшманиозата, но също и с местните паразитози, с които ежедневно се сблъскваме в практиката”, заяви д-р Макавеев. „Част от днешните студенти със сигурност ще станат гинеколози и трябва да знаят кога токсоплазмозата е опасна по отношение на плода. Затова им показахме къде извършваме серологичните анализи за токсоплазмоза”, добави д-р Макавеев.

Студентите от специалностите „Медицинска сестра“ и „Акушерка“ през първия семестър посетиха клиничната лаборатория на „ЛИНА“, а сега, през втория, са в микробиологичната. Доц. Михайлова обясни на специалистите по здравни грижи как се вземат и транспортират пробите за микробиологично изследване. Тя подчерта, че преданалитичният етап е гаранция за надеждност на лабораторния резултат и медицинските сестри и акушерките имат ключова роля при взаимодействието между пациента, лекуващия лекар и лабораторията.

Вниманието при студентите от специалност „Помощник фармацевт“ беше насочено към различните методи за изследване на чувствителност към антимикробни средства. Доц. Михайлова обясни как се подбират антибиотиците, които се включват в антибиограмата; в какви ситуации се налага тестуване на допълнителни антибиотици; защо има разлика между in vitro чувствителност (в лабораторията) и in vivo ефект (в организма). Студентите видяха и резултати от изпитване на антимикотични средства. Най-силно впечатление направиха полирезистентни прeдставители на Acinetobacter baumannii и Klebsiella pneumoniae.

Посещението на младите хора, с интерес към новите технологии и жажда за знания, създаде пролетно настроение в целия екип на „ЛИНА“.

Оценете публикацията
Leave A Reply

Exit mobile version